Strona głównaInformatyzacjaKomputerowe systemy operacyjne

Komputerowe systemy operacyjne

Komputerowe systemy operacyjne ewoluowały przez lata, aby stać się jednym z najbardziej integralnych komponentów oprogramowania systemu komputerowego. Bez systemu operacyjnego możliwość korzystania z komputera osobistego byłaby znacznie trudniejsza. System operacyjny pozwala użytkownikowi na łatwiejszą i skuteczniejszą nawigację w systemie komputerowym bez konieczności znajomości skomplikowanych poleceń i żądań.

Na początku komputerów systemy operacyjne nie były częścią ogólnej konfiguracji systemu. Powstały po wynalezieniu superkomputerów. Przed systemami operacyjnymi informacje wprowadzano do komputera za pomocą kart perforowanych. System nie był zbyt wydajny i wymagał znajomości automatów do kart dziurkowanych tylko po to, aby uzyskać pożądane informacje z komputera.

Następnie niektórzy programiści mieli wizję. Myśleli, że byłoby wspaniale, gdyby każdy mógł korzystać z komputera bez konieczności znajomości skomplikowanego języka programowania. Zaczęli projektować pierwsze komputerowe systemy operacyjne i wkrótce odnieśli sukces.

Obecnie istnieje wiele komputerowych systemów operacyjnych, zarówno już opracowanych, jak i obecnie opracowywanych. Większość tych systemów operacyjnych jest zaprojektowana wyłącznie z myślą o użytkowniku. Pozwalają operatorom komputerów po prostu ładować programy do komputerów, a następnie nawigować po systemie za pomocą myszy i kliknięcia przycisku.

Wszystkie komputerowe systemy operacyjne mają pewne procesy, które wykonują „za kulisami”, dzięki czemu użytkownik tak naprawdę nie wie, że się dzieje. Nazywa się to wielozadaniowością i znacznie ułatwia korzystanie z komputera bez konieczności ręcznego zarządzania zasobami. System operacyjny zrobi to za Ciebie!

System operacyjny komputera zarządza pamięcią o dostępie swobodnym, pamięcią dysku twardego, planowaniem zadań i wiele więcej! Zapewni to poziom bezpieczeństwa twojego komputera, dzięki czemu nie będziesz musiał się martwić, że ktoś z zewnątrz uzyska dostęp do jakichkolwiek informacji na twoim komputerze. Będzie również nawigować po różnych programach na komputerze, gdy chcesz je otworzyć. Po prostu powiedz systemowi operacyjnemu, a zajmie się resztą!

Najpopularniejszymi obecnie systemami operacyjnymi są Microsoft Windows i Mac OS X firmy Apple. Technologia dla większości komputerowych systemów operacyjnych pochodzi od tych dwóch gigantów komputerowych i inne systemy operacyjne ewoluowały od nich. Linux i GNU to dwa inne systemy operacyjne, które zaczynają zdobywać popularność, chociaż są one głównie nastawione na rynek komputerów mainframe i systemów sieciowych.

Komputerowy system operacyjny wprowadził komputery osobiste do naszych domów i firm oraz ułatwił każdemu korzystanie z komputera. Bez systemu operacyjnego korzystanie z komputera pozostawałoby w ciemnościach.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne