Strona głównaTechnologieJakie są najpopularniejsze aplikacje mobilne?

Jakie są najpopularniejsze aplikacje mobilne?

Według raportu „State of Mobile” w ubiegłym roku użytkownicy wydawali na aplikacje mobilne nawet 35-40% więcej niż w roku poprzednim. Tym samym rynek aplikacji mobilnych niesamowicie mocno się rozrósł. Wychodząc temu zagadnieniu naprzeciw w niniejszym artykule przedstawiamy, które mobilne systemy operacyjne oraz aplikacje mobilne są najpopularniejsze.  

Najważniejsze systemy operacyjne oraz sklepy z aplikacjami

Mówiąc o aplikacjach mobilnych mamy głównie na myśli oprogramowanie, które działa na Androidzie Windows lub iOS. Przy czym liderem rynku jest oczywiście Android. Natomiast pozostałe systemy operacyjne są na tyle niszowe, że praktycznie nie liczą się w zestawieniu. Aplikacje na urządzeniach mobilnych można pobierać z Internetu i instalować w formie pliku .apk. Zatem firma tworząca aplikacje mobilne może udostępnić użytkownikom swoją apkę bez potrzeby publikowania jej w oficjalnym sklepie (np. Google Play), aczkolwiek jest to dosyć niszowe rozwiązanie i raczej niestosowane w przypadku aplikacji, których celem jest zdobycie dużej ilości użytkowników. Popularne platformy sprzedażowe, które sprzedają lub udostępniają aplikacje mobilne to:

  • Android – Google Play
  • iOS – AppStore
  • Windows Phone (Windows Phone Store)

Warto wiedzieć, że wyżej wymienione sklepy nie są jedynymi z których można pobierać aplikacje. Alternatywy to np. Aptoide, Huawei AppGallery lub Galaxy Apps.

Jakie aplikacje mobilne są najpopularniejsze?  

Według danych przedstawionych przez Apptopii najpopularniejszą aplikacją w ostatnim roku był TikTok (656 milionów pobrań w 2021 roku). Za TikTokiem uplasował się Instagram, Facebook i Whatsapp, Telegram, Snapchat, Messenger i Spotify. Co ciekawe w pierwszej dziesiątce jest też aplikacja Zoom do organizowania spotkań online (300 milionów) oraz aplikacja CapCut (255 milionów), która służy do edycji video.

Dziwić może brak YouTube w pierwszej dziesiątce najczęściej pobieranych aplikacji. Malo tego! YouTube nie jest nawet najczęściej pobieraną aplikacją w kategorii aplikacji streamingowych, gdyż w tym zestawieniu prowadzi Netflix (Netflix 173 miliony pobrań vs YouTube 166 milionów pobrań).

Ciekawa jest sytuacja wśród najczęściej pobieranych aplikacji do zamawiania jedzenia (tutaj McDonald’s uzbierał 116 milionów pobrań co jest znaczną przewagą w porównaniu do Uber Eats, które zostało pobrane „jedynie” 72 miliony).  Wydawać by się mogło, że Uber Eats szturmem zdobywa rynek, tymczasem sieć restauracji sygnowana żółty logo jest pobierana znacznie częściej.

Z kolei na krajowym rynku według zestawienia Mediapanel absolutnym liderem jest allegro (8,9 miliona). Drugie miejsce w zestawieniu zajmuje aplikacja jakdojade (2,2 miliona) oraz WP poczta (1,33 miliona)

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne